Od czego zacząć treningi?
- By : Everest-fitness.pl
- Category : Ćwiczenia
- Tags: lekarz
W dzisiejszych czasach, aktywność fizyczna wielu z nas ogranicza się jedynie do dojścia do samochodu lub na autobus. Często tłumaczymy to brakiem czasu by pójść na siłownię czy na fitness. Jednak, gdy uda się nam wygospodarować chociaż 45 minut dziennie, taki trening jesteśmy w stanie wykonać w domu. Zazwyczaj nie mamy żadnego pojęcia na ten temat i zaczynamy wykonywać ćwiczenia niepoprawnie, co nie przyniesie nam żadnych rezultatów. Dodatkowo, nie wiemy jak ćwiczyć, aby miało to sens, pomijamy rozgrzewkę czy regenerację. To wszystko zostanie opisane w tym artykule.
Od czego zacząć ćwiczenia?
Jest kilka ważnych aspektów, których nie możesz pominąć przed podjęciem aktywności fizycznej. Jest to między innymi:
• Plan treningowy. Zamiast wykonywać ćwiczenia, które prawdopodobnie nie dadzą Ci żadnych efektów, pomyśl nad rozpisaniem swojego planu treningowego. Pomoże Ci on w osiągnięciu pożądanego rezultatu, oraz pomoże w utrzymaniu regularności treningów. Na początku zadbaj, aby Twoje treningi były ogólnorozwojowe, czyli by wzmacniały całe ciało, a nie np. tylko i wyłącznie pośladki.
• Rozgrzewka. Jest to obowiązkowy element przed każdym treningiem. Zadbaj o to, aby podnieść swoje tętno oraz dobrze rozgrzać każdy mięsień w Twoim ciele. Jeżeli pominiesz ten etap treningu możesz liczyć się z wieloma niepożądanymi efektami takimi jak kontuzje, nasilenie bólu po treningowego czy trudność w wykonaniu niektórych ćwiczeń. Do rozgrzewki możesz wykorzystać akcesoria takie jak skakanka czy gumy oporowe. Nie jest to jednak obowiązkowe, gdyż możesz wykonywać ćwiczenia jedynie z ciężarem ciała lub w przypadku rozgrzewki cardio ćwiczenia takie jak: skip A, skip C, pajacyki, mountain climbers itd..
• Pamiętaj o rozciąganiu po treningu. Jest to ważny element każdego treningu. Rozciąganie przyspiesza proces regeneracji po treningu i zmniejsza obolałość mięśniową. Dodatkowo, jest to świetny element relaksu dla naszego układu nerwowego po ciężkich ćwiczeniach, podczas których był bardzo mocno nadwyrężony.
• Zmiana nawyków żywieniowych. Jeżeli ćwiczymy to znaczy, że mamy cel w postaci utraty wagi, czy wyrzeźbieniu sylwetki. Jedząc wysokoprzetworzoną żywność nie jesteśmy w stanie uzyskać zadowalających nas rezultatów. Nie jesteśmy jednak w stanie przejść na restrykcyjną dietę z dnia na dzień. Robiąc to, bardzo szybko zniechęcimy się do zdrowych posiłków. Na początku postaraj się zamienić cukier na jego zdrowszy odpowiednik np. ksylitol. Ogranicz spożycie soli w diecie i zacznij pić minimum dwa litry wody każdego dnia. Następnie zacznij jeść razowe pieczywo, zamiast tego na mące pszennej. Słodzone soki zamień na owoce i warzywa. Z czasem staraj się zmieniać kolejne elementy Twojego żywienia. To przyniesie najlepsze rezultaty i spowoduje faktyczną zmianę nawyków. Oczywiście nie znaczy to, że raz na jakiś czas nie możesz wypić słodzonego napoju lub zjeść batonika. Dąż do stosunku 80/20 (żywność zdrowa/żywność niezdrowa). Posumować można to zdaniem „Ewolucja, nie rewolucja”.
Nie zapominaj o badaniach!
Ważną sprawą są również podstawowe badania, które powinniśmy wykonać, zanim weźmiemy się za ćwiczenia. Konsultacja z lekarz-em jest bardzo ważna przed rozpoczęciem aktywności fizycznej. Być może mamy problemy zdrowotne, które najpierw należy wyeliminować, ponieważ stanowią poważne przeciwwskazanie. Dotyczy to szczególnie osób otyłych, które są bardziej narażone na choroby takie jak cukrzyca, miażdżyca, astma. Nie narażajmy swojego zdrowia, a nawet życia. Wykonajmy podstawową morfologię, a także badanie moczu. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości należy skonsultować wyniki z lekarzem.
Umiarkowana aktywność fizyczna 3-4 razy w tygodniu, przyniesie wiele pozytywnych skutków. Nie zaczynajmy jednak ćwiczeń bez żadnej wiedzy, ponieważ w taki sposób możemy jedynie nabawić się problemów, zamiast oczekiwanych rezultatów.