Trening w domu. Czy to ma sens?

Ćwiczenia

Wiele osób zaczynając swoją przygodę ze zrzucaniem wagi lub kształtowaniem sylwetki chętnie korzysta z dostępnych na darmowych platformach (takich jak YouTube) treningów. Jest to dobry start dla osób początkujących i może przynieść korzystne zmiany w niedługim czasie. Po kilku tygodniach zauważymy wzrost masy mięśniowej i poprawę kondycji pod warunkiem, że będziemy pilnowali tego co jemy.

Jak ćwiczyć aby miało to sens

Aby treningi w domu przynosiły upragnione efekty, należy przede wszystkim mądrze je zaplanować. Można oczywiście skorzystać z wyżej opisanych gotowych treningów jednak trzeba wiedzieć, że nie ma jednego idealnego treningu dla każdego co nie oznacza, że jest zły. Przykładowo treningi, w których jest dużo przysiadów, wyskoków czy wykroków nie będą odpowiednie dla osób zmagających się z bólem kolan. Oczywiście warto inspirować się takimi poradnikami, gdyż często na początku nie mamy zupełnie pojęcia jak i od czego zacząć. Niech jednak nie będzie to nasza (…) lecz baza do ułożenia w przyszłości własnego planu treningowego w domu. Na początku warto postawić na trening FBW (full body workout), które wzmocnią mięśnie całego ciała. Jeżeli jednak zależy nam na rozbudowanie konkretnych partii, skupmy się na treningu np. dwa razy w tygodniu dolne partie ciała i dwa razy w tygodniu górne partie ciała. Jednak jeżeli jesteś osobą początkującą to postaw na trening FBW.

Treningi w domu efekty

Pierwszych wizualnych efektów treningu w domu nie zauważymy po tygodniu. Zauważymy za to kilka fizycznych zmian w organizmie. Efekty mogą stać się widoczne dopiero po około trzech tygodniach, a będą to między innymi:

• Poprawa wyglądu sylwetki

• Lepsza przemiana materii

• Więcej energii w ciągu dnia

• Wzrost siły i kondycji

• Poprawa odporności i samopoczucia

• Dodatkowa pewność siebie

Od czego zależą efekty jakie osiągniemy?

Jest dużo czynników, które wpływają na końcowe rezultaty. Najwięcej zależy od naszego zaangażowania, diety oraz możliwości zdrowotnych. Będąc przy temacie diety skupmy się na wątku zdrowia, gdyż warto również zrobić rozszerzone badania krwi. Być może w naszym organizmie mamy jakieś niedobory, które skutecznie powstrzymują nasz sukces w kształtowaniu sylwetki.

Drugim ważnym aspektem jest tempo w jakim chudniemy, jeżeli oczywiście zależy nam na utracie wagi (przy kształtowaniu sylwetki należy zastosować dodatni bilans kaloryczny). Nie możemy pozwolić sobie na zbyt szybkie chudnięcie, gdyż może spowodować to efetk jojo. Starajmy się tracić na wadze nie więcej niż 4 kilogramy w przeciągu miesiąca. Jest to górna granica, której nie można przekroczyć. W przeciwnym wypadku możemy nabawić się chorób takich jak anemia.

Gdy trenujemy w domu już jakiś czas może wystąpić moment tak zwanej stagnacji. Nie będziemy już dłużej dostrzegać efektów naszych ćwiczeń i wielu wyrzeczeń co skutecznie potrafi zniechęcić do dalszej pracy nad sobą. Nie załamujmy się jednak tym faktem, gdyż jest to przejściowy moment, który w bliżej nieokreślonym czasie minie, a ty znów będziesz zauważał/a progres.

Pamiętaj, że podejmując decyzję o podjęciu treningu w domu nie może być to jedynie epizod w twoim życiu. Popracuj nad zmianą swoich nawyków. Niech zdrowe posiłki staną się dla ciebie codziennością, a aktywność fizyczna nawykiem, bez którego nie będziesz w stanie normalnie funkcjonować. W przeciwnym wypadku efekty, które wypracujesz zostaną z tobą na krótko, a sylwetka wróci do stanu wcześniejszego. Zastanów się czy warto zaprzepaścić efekty, na które tak ciężko pracowałeś/aś przez wiele miesięcy.

Jeżeli czujesz, że doszedłeś do ściany, a treningi w domu już od długiego czasu przestały cię męczyć i przynosić efekty, zastanów się bo może warto przenieść się na siłownie. Masz już ogromną podstawę do tego by zacząć trenować w taki sposób lub po prostu potraktuj to jako dodatek do treningu domowego.

 

Ćwiczenia
Góry Sowie – klejnot natury i zdrowia: Poznaj ich tajemnice i korzyści dla organizmu

Góry Sowie to pasmo górskie, które znajduje się w Polsce, w Sudetach. Jest to niezwykle malownicze miejsce, które przyciąga uwagę turystów z całego kraju. Jednak Góry Sowie to nie tylko piękne krajobrazy, ale również wiele korzyści dla zdrowia organizmu. W artykule dowiecie się o wszystkich tajemnicach Gór Sowich i korzyściach …

Ćwiczenia
Kapitalne zdrowie w stolicy: Odkryj najlepsze praktyki zdrowotne w Warszawie

W Warszawie istnieją liczne praktyki zdrowotne, które pomagają w utrzymaniu dobrego zdrowia. Niezależnie od tego, czy szukasz alternatywnych metod leczenia, czy klasycznej medycyny, Warszawa ma wiele do zaoferowania. W tym artykule przedstawimy Ci kilka najlepszych praktyk zdrowotnych w Warszawie, które pomogą Ci utrzymać zdrowie na doskonałym poziomie. 1. Medycyna naturalna …

Ćwiczenia
Zdrowe obiady z dostawą: Odkryj wygodne i smaczne rozwiązania dla Twojego zdrowia i harmonogramu życia

Jeśli jesteś osobą zajętą, zawsze w biegu i nie masz czasu na przygotowanie zdrowych posiłków, to nie musisz rezygnować z diety. W dzisiejszych czasach istnieją wiele bistro i kuchni, które oferują zdrowe obiady z dostawą. Dzięki temu rozwiązaniu możesz cieszyć się pysznymi, zdrowymi posiłkami, bez konieczności spędzania czasu na gotowanie. …