Buty na fitness

Ćwiczenia

Najważniejsze kryterium oceny wiąże się z charakterystyką użytkownika. Można stwierdzić, że zajęcia fitness są typowo kobiecą aktywnością, jednak uczęszczają na nie czasami także i mężczyźni. Rodzaj obuwia powinien być dopasowany do budowy stopy, ciężaru, a w dalszej kolejności dopiero preferencji osobistych (kolor, jakość wykonania, cena). Przypatrzmy się zatem cechom obuwia, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

  • Ciężar własny 

Budowa ciała, rozkład ciężaru i jego wielkość różnią się u kobiet i mężczyzn. Warto zwrócić na to uwagę kierując się odpowiednią alejką w poszukiwaniu obuwia. Obuwie damskie wyróżnia się nie tylko w zakresie estetyki, ale także wyżej wymienionych cech. Nie warto zatem stawiać na model unisex. Kobiety powinny poszukiwać obuwia z mniejszą amortyzacją niż płeć przeciwna, chyba że mają nieco więcej ciałka.

  • Odpowiednia stabilizacja

Zapewnienie stabilizacji dla naszego ciała to podstawa. Tak naprawdę źle wyprofilowane obuwie może bardzo szybko przyczynić się do kontuzji i bólu. Z reguły za wyższą stabilnością przemawia niższa, bardziej płaska podeszwa i mała amortyzacja.

  • Charakter ruchu, rodzaj aktywności

Podczas wyboru obuwia istotne jest jak bardzo zamierzamy obciążać stawy. Czy buty będą używane częściej do ćwiczeń statycznych (mniejsza intensywność ruchu) czy dynamicznych (wymagana większa ochrona przed wykręceniem, odciążenie, lepsza stabilizacja). W tym drugim przypadku but powinien dobrze podtrzymywać stopę i mieć równą podeszwę. Niejednokrotnie buty z działu fitness kupowane są do specjalnego użytku (do którego nie zawsze są przeznaczone), jakim jest np. taniec. Wtedy warto zwrócić uwagę na tak zwany punkt obrotowy. Konstrukcja takiego obuwia polega na wykazywaniu mniejszej przyczepności do podłoża, gdy mamy do czynienia z szybkimi ruchami skrętnymi. Nie należy łączyć tejgo wyprofilowania ze stabilizacją, gdyż nie jest to tożsame. Warto zdać sobie sprawę, że buty do fitnessu można tak naprawdę użyć do szeregu aktywności, jednak nie każdy rodzaj takiego obuwia będzie odpowiedni. Przykładowo – zajmując się treningiem siłowym powinniśmy wybrać buty zapewniające maksymalny kontakt z podłożem. Cechują się one brakiem amortyzacji i mogą być wyposażone w cienką poduszkę powietrzną. W przypadku treningu ogólnorozwojowego – nie jest wymagana idealna stabilność, gdyż pewne jej braki mogą angażować mięśnie do dodatkowej pracy, przyczyniając się do szerszego zakresu pracy.

  • Mocowanie obuwia

Nie zawsze pójście za modą w kierunku wygodnej “skarpety” będzie idealnym rozwiązaniem dla naszych stawów. Tego typu obuwie nie nadaje się do mało skoordynowanych ruchów, gdyż wszelkie ruchy skrętne powodują przemieszczanie wkładki względem stopy wewnątrz obuwia. Warto postawić na uniwersalne rozwiązanie, a mianowicie obuwie wiązane. Zmniejszy ono prawdopodobieństwo wywołania niespodziewanej kontuzji.

  • Profil stopy

Przy wyborze obuwia nieczęsto mówi się o stosunkowo ważnej kwestii, czyli indywidualnej budowie stopy. Podczas zakupu obuwia zdarza się, że nie bierzemy pod uwagę punktów nacisku i rozkładu ciężaru. Przykładowo – osoby z płaskostopiem będą potrzebować dodatkowych wkładek, pod które but nie powinien być dodatkowo wyprofilowany.

Wpisując w wyszukiwarkę hasło “najlepsze buty na fitness” nie sugerujmy się jedynie rankingami zamieszczonymi w sieci, w obrębie których widzimy kilka najnowszych modeli obuwia. Wybór warto skonsultować ze specjalistą, który może wykonać analizę rozkładu naszego ciężaru, ocenić pracę stóp i ich układ. Wiedza ta pozwoli możliwie najdokładniej dopasować odpowiedni rodzaj obuwia na podstawie pełnej charakterystyki. Decyzja ta może zaowocować lepszymi wynikami w sporcie, a przede wszystkim wyższym komfortem podczas jego uprawiania. Pamiętaj, inwestując w odpowiednie buty, inwestujesz w swoje własne zdrowie.

Ćwiczenia
Góry Sowie – klejnot natury i zdrowia: Poznaj ich tajemnice i korzyści dla organizmu

Góry Sowie to pasmo górskie, które znajduje się w Polsce, w Sudetach. Jest to niezwykle malownicze miejsce, które przyciąga uwagę turystów z całego kraju. Jednak Góry Sowie to nie tylko piękne krajobrazy, ale również wiele korzyści dla zdrowia organizmu. W artykule dowiecie się o wszystkich tajemnicach Gór Sowich i korzyściach …

Ćwiczenia
Kapitalne zdrowie w stolicy: Odkryj najlepsze praktyki zdrowotne w Warszawie

W Warszawie istnieją liczne praktyki zdrowotne, które pomagają w utrzymaniu dobrego zdrowia. Niezależnie od tego, czy szukasz alternatywnych metod leczenia, czy klasycznej medycyny, Warszawa ma wiele do zaoferowania. W tym artykule przedstawimy Ci kilka najlepszych praktyk zdrowotnych w Warszawie, które pomogą Ci utrzymać zdrowie na doskonałym poziomie. 1. Medycyna naturalna …

Ćwiczenia
Zdrowe obiady z dostawą: Odkryj wygodne i smaczne rozwiązania dla Twojego zdrowia i harmonogramu życia

Jeśli jesteś osobą zajętą, zawsze w biegu i nie masz czasu na przygotowanie zdrowych posiłków, to nie musisz rezygnować z diety. W dzisiejszych czasach istnieją wiele bistro i kuchni, które oferują zdrowe obiady z dostawą. Dzięki temu rozwiązaniu możesz cieszyć się pysznymi, zdrowymi posiłkami, bez konieczności spędzania czasu na gotowanie. …