Czy pompki są skuteczne?

Ćwiczenia

Czy warto robić pompki?

Wiele osób z pewnością zastanawia się czy pompki coś dają i czy powinno się wykonywać to ćwiczenie, żeby schudnąć, ujędrnić sylwetkę lub wzmocnić pewne partie mięśni. Ostatnimi czasy w sieci krąży sporo informacji, że regularne ćwiczenie brzuszów nie sprawi, że nasza sylwetka będzie szczupła a talia węższa, więc może pompki to też przeżytek?

Biorąc pod uwagę liczbę zaangażowanych grup mięśniowych podzas wykonywania tego ćwiczenia można od razu stwierdzić, że sytuacja w tym wypadku ma się nieco inaczej. Przy pompkach pracują mięśnie klatki piersiowej, ramion czy grzbietu, a także szereg mięśni głębokich odpowiedzialnych za utrzymanie odpowiedniej postawy. Filarem tego ćwiczenia jest zadbanie o poprawną pozycję, która to wymaga z kolei zaangażowania mięśni brzuch-a oraz nóg.

Jak poprawnie wykonywać pompki?

Aby móc cieszyć się efektami płynącymi z wykonywania tego ćwiczenia, należy na wstępie zadbać o poprawne wykonanie. Pierwszym krokiem jest ustawienie ciała w pozycji podporu przodem z rękami rozstawionymi na wysokości klatki piersiowej po obu stronach ciała. Ręce powinny być ułożone mniej więcej na szerokości barków. W drugiej kolejności należy przenieść ciężar na ręce, odrywając kolana od podłoża, lecz nie zapominając o usztywnieniu korpusu i zachowaniu jednej linii (plecy nie mogą być wklęsłe). Oczywiście istnieje wiele rodzajów pompek, które to różnią się ułożeniem rąk (pompki szerokie) i dłoni (pompki diamentowe), a także nóg – mogą być zgięte w kolanach (polecane na początku przygody z pompkami) lub ułożone na podwyższeniu. Dla osób, które szukają dodatkowych wrażeń dostępne są też pompki na niestabilnym podłożu (wymagąją nieco większych umiejętności i koordynacji). Wraz z poprawą kondycji można spróbować trudniejszych wersji tego ćwiczenia, są to m.in. pompki z obciążeniem, unoszeniem nogi czy klaśnięciem. Można też użyć dodatkowych sprzętów – poręczy, taśm TRX czy odważnika Kettlebell.

Mniej wtajemniczeni mogą zacząć od pompek przy ścianie, wykonywanych w pozycji pochylonej, dbając o technikę oraz wzmacniając sukcesywnie odpowiednie partie mięśniowe. Dalszym krokiem mogą być pompki damskie, czyli z podporem na kolanach, a nie stopach. Pomagają ustawić ciało w odpowiedniej pozycji i wykonać więcej pompek aniżeli w przypadku standardowego ułożenia. Po osiągnięciu pułapu kilkudziesięciu pompek damskich możemy przejść do zwykłych pompek, a w następnie innych wariacji tego ćwiczenia.

Warunki do ćwiczenia

Tak naprawdę to ćwiczenie nie posiada większych wymagań, ani do sprzętów i ubioru, ani do miejsca czy czasu. Już po krótkiej rozgrzewce ciało jest gotowe do wykonania ćwiczenia, a nawet kilka minut dziennie przekłada się na super rezultaty.

Efekty regularnego wykonywania pompek

Spośród efektów natury wizualnej, takich jak zarysowanie i zmiana proporcji sylwetki, jesteśmy w stanie osiągnąć pewne drobniejsze korzyści. Wykonując wąskie pompki mamy  szansę pozbyć się tkanki tłuszczowej z tylnej części ramion, co pozwoli je widocznie wysmuklić. Z kolei szerokie pompki przyczyniają się do podniesienia biustu, gdyż rozbudowują mięśnie piersiowe (większy i mniejszy). Mając na uwadze efekty zdrowotne, przeciwdziałamy bólowi pleców (zwłaszcza jeśli chodzi o odcinek lędźwiowy), chronimy narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami wzmacniając mięśnie, a także jesteśmy w stanie uniknąć kontuzji w trakcie uprawiania sportu lub zwykłych codziennych czynności.  Dodatkowo dzięki zaangażowaniu mięśni międzyżebrowych i pasa barkowego możemy wpłynąć pozytywnie na mechanikę oddychania. Co ciekawe, nie tylko mięśnie czerpią korzyści z tego ćwiczenia, lepiej pracuje także układ sercowo-naczyniowy. W przypadku wykonywania 40 pompek dziennie (jednorazowo) zmniejszamy ryzyko zawału serca, niewydolności krążeniowo-oddechowej oraz innych problemów kardiologicznych w czasie najbliższych 10 lat.

Ćwiczenia
Jak zadbać w lecie o prawidłowe nawodnienie

Lato to czas wysokich temperatur, które mogą prowadzić do odwodnienia organizmu. Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale również dla zdrowia. Gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów, może dojść do spadku energii, i obniżenia wydolności fizycznej, a także problemów zdrowotnych. W tym artykule podpowiemy, jak dbać …

Ćwiczenia
Jak zacząć ćwiczyć na siłowni? Ćwiczenia na siłowni dla początkujących – krok po kroku

Decyzja o rozpoczęciu ćwiczeń na siłowni może być jednym z najważniejszych kroków w kierunku zdrowszego stylu życia. Dla wielu osób siłownia to miejsce, gdzie zaczyna się przygoda z poprawą kondycji, budowaniem siły i osiąganiem wymarzonej sylwetki. Jednak dla początkujących może to być też przestrzeń pełna wątpliwości. Co wybrać? Jak zacząć? …

Ćwiczenia
Podstawowe wyposażenie każdego judoki – co zabrać na trening?

Czym jest Judo? Judo to tradycyjna japońska sztuka walki, która zyskała światowe uznanie zarówno jako sport olimpijski, jak i forma samodoskonalenia. Stworzone przez Jigoro Kano w 1882 roku, judo opiera się na zasadach maksymalnej efektywności i wzajemnego dobra. „Ju” oznacza łagodność, a „do” – drogę, co idealnie oddaje filozofię tej …