Batony białkowe – kto powinien je jeść?

Ćwiczenia

Przeciętnemu człowiekowi batony białkowe będą się kojarzyć głównie z kulturystami. Jeżeli zdarza ci się czasami zajść na siłownię, ale nie należysz przy tym do osób, dla których budowa sylwetki jest priorytetem, pewnie z przymrużeniem oka spoglądasz na tych wszystkich napakowanych mężczyzn, którzy od razu po zakończonym treningu odpakowują swoje proteinowe przekąski i jeszcze do tego zagryzają je bananem, a to wszystko robią w szatni, by nie dopuścić do spadków. Tak naprawdę w takich sytuacjach nie ma jednak niczego śmiesznego.

To ważne, by w przypadku prowadzenia aktywnego trybu życia stale dostarczać sobie pewne dawki białka. Zasada ta nie tyczy się wyłącznie profesjonalistów i zawodowców. Nawet jeśli uprawiasz sport totalnie rekreacyjnie i robisz to niesystematycznie, od czasu do czasu wręcz powinieneś sięgnąć po batony proteinowe. Idealnie by było, gdybyś zaczął je spożywać bezpośrednio po treningu. Taki baton zastąpi ci klasyczną odżywkę białkową. Nierzadko – jeśli tylko będzie zawierać wysoką ilość białka – okaże się od niej nawet lepszy, gdyż w przeciwieństwie do niej stanie się też źródłem węglowodanów oraz witamin, błonnika i minerałów.

A co, jeśli nie ćwiczysz, a batony białkowe po prostu ci smakują i czasami nachodzi cię na nie ochota? W takiej sytuacji też możesz je jeść, choć rzeczywiście na pewne ich elementy powinieneś uważać. Wraz ze zwiększeniem poziomu aktywności fizycznej zwiększa się twoje zapotrzebowanie na białko. Jeżeli jednak nie ćwiczysz, to zapotrzebowanie nie jest wcale aż tak duże, jak mogłoby się wydawać. Uśredniając na ogół wynosi ono ok. 1,3 g białka na 1 kg masy ciała w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia. Zanim więc sięgniesz po jakiekolwiek dobre batony proteinowe, koniecznie przypatrz się swojej diecie i zobacz, ile białka rzeczywiście w niej występuje. Do dwóch gramów na kilogram masy ciała spokojnie możesz spożywać, ale tej dawki nie powinieneś jednak przekraczać. Proteiny też da się przedawkować. Spożywane w nadmiarze stają się obciążeniem m.in. dla nerek.

Ćwiczenia
Jak radzić sobie z presją na boisku?

Presja na boisku to coś, z czym każdy sportowiec musi się zmierzyć. Niezależnie od poziomu gry, oczekiwania ze strony trenera, kolegów z drużyny, a przede wszystkim własne, mogą powodować stres i utrudniać koncentrację. Warto jednak nauczyć się, jak skutecznie radzić sobie z tymi emocjami. Oto kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą …

Ćwiczenia
Jak zadbać w lecie o prawidłowe nawodnienie

Lato to czas wysokich temperatur, które mogą prowadzić do odwodnienia organizmu. Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale również dla zdrowia. Gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów, może dojść do spadku energii, i obniżenia wydolności fizycznej, a także problemów zdrowotnych. W tym artykule podpowiemy, jak dbać …

Ćwiczenia
Jak zacząć ćwiczyć na siłowni? Ćwiczenia na siłowni dla początkujących – krok po kroku

Decyzja o rozpoczęciu ćwiczeń na siłowni może być jednym z najważniejszych kroków w kierunku zdrowszego stylu życia. Dla wielu osób siłownia to miejsce, gdzie zaczyna się przygoda z poprawą kondycji, budowaniem siły i osiąganiem wymarzonej sylwetki. Jednak dla początkujących może to być też przestrzeń pełna wątpliwości. Co wybrać? Jak zacząć? …