Treningi w krótkim czasie: skuteczne treningi dla osób zabieganych

Ćwiczenia

Każda osoba, niezależnie od profesji czy trybu życia, ma swoje cele dotyczące zdrowia i fitness. Jednak często brak czasu jest przeszkodą w realizacji tych celów. W dzisiejszych czasach gdy tempo życia jest bardzo szybkie, wiele osób poszukuje sposobu na trening, który będzie skuteczny i jednocześnie krótki. Jeśli również Ty należysz do tej grupy, to dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będą treningi w krótkim czasie.

Trening w krótkim czasie – co to takiego?

Trening w krótkim czasie to rodzaj treningu, który skupia się na krótkim czasie i wielkiej intensywności. Zazwyczaj trwa on od 20 do 30 minut i składa się z ćwiczeń siłowych, cardio i treningu interwałowego. Odpowiednie ułożenie ćwiczeń pozwala na jednoczesne spalanie kalorii i budowanie mięśni. Trening ten pozwala na uzyskanie pożądanych efektów w krótkim czasie.

Dlaczego trening w krótkim czasie jest lepszy od tradycyjnego treningu?

Tradycyjny trening może trwać od 45 minut do nawet dwóch godzin i składa się z wielu ćwiczeń. Dla osób, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia i nie mają zbyt dużo czasu, trening taki jest nieoczekiwanie trudny do wprowadzenia w ich plan dnia. Aby uzyskać pożądany efekt, osoba wykonująca tradycyjny trening musi poświęcić sporo czasu. Dlatego właśnie trening w krótkim czasie staje się tak popularny.

Jakie są efekty treningu w krótkim czasie?

Efekty treningu w krótkim czasie są bardzo zbliżone do tych, które uzyskujemy podczas tradycyjnego treningu. Krótkie i intensywne sesje treningowe mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Pomagają spalić kalorie, budować mięśnie, zwiększyć wytrzymałość, poprawić kondycję i przede wszystkim zdrowie. Krótki trening pozwala też skrócić okres rekonwalescencji po kontuzjach i chorobach, gdyż nie obciąża on organizmu w tak dużym stopniu jak tradycyjny trening.

Jakie są rodzaje treningów w krótkim czasie?

Istnieje wiele rodzajów treningów w krótkim czasie, które możemy wykonywać w domu lub na siłowni. Najpopularniejsze i zarazem łatwe do wykonania to:

– Trening interwałowy – polega on na krótkich okresach intensywnego wysiłku połączonych z chwilami aktywności na niskim poziomie.
– Tabata – 4-minutowy trening interwałowy, podczas którego wykonywane są ćwiczenia przez 20 sekund, po których następuje 10-sekundowa przerwa.
– Trening z własnym ciężarem ciała – polega na wykonywaniu ćwiczeń, które korzystają z ciężaru naszego ciała, np. pompki, przysiady, podskoki, plank.
– HIIT (Trening wytrzymałościowy wysokiej intensywności) – jest to krótki, ale bardzo intensywny trening, który świetnie wpływa na poprawę kondycji.

Jak zaplanować trening w krótkim czasie?

Zaplanowanie treningu w krótkim czasie nie wymaga dużo czasu. Wystarczy zadecydować, jakie rodzaje treningów wykonywać oraz jak długo je wykonywać. Ważne jest także, aby każde ćwiczenie wykonywać poprawnie, aby uniknąć kontuzji. Przykładowy plan treningu w krótkim czasie może wyglądać następująco:

– 5 minut rozgrzewki – ćwiczenia kardio, np. skiping na miejscu, bieganie na miejscu, skakanie na skakance.
– 8 minut treningu siłowego – pompki, przysiady, plank.
– 10 minut treningu interwałowego – 20 sekund intensywnego wysiłku, 10 sekund odpoczynku.
– 7 minut treningu kardio – np. bieganie, jazda na rowerze stacjonarnym.

Jakie są korzyści płynące z treningów w krótkim czasie?

Treningi w krótkim czasie są często łatwiejsze do wprowadzenia w plan dnia niż tradycyjny trening, czyli długi i intensywny trening. Dzięki temu, że nie musimy rezygnować z innych zadań i obowiązków, np. pracy czy nauki, mamy większą możliwość utrzymania zdrowia i formy. Taka forma treningu pozwala na osiągnięcie pożądanych efektów w krótkim czasie, a także pomaga w utrzymaniu motywacji do ćwiczeń.

Podsumowanie

Jeśli nie masz dużo czasu, aby poświęcić go na tradycyjny trening, to trening w krótkim czasie jest idealnym rozwiązaniem. Krótkie, intensywne sesje treningowe pozwalają na utrzymanie dobrego zdrowia i formy oraz na osiągnięcie pożądanych efektów. Istnieje wiele rodzajów treningów w krótkim czasie, które możemy wykonywać w domu lub na siłowni. Najważniejsze to odpowiednio zaplanować trening i wykonywać ćwiczenia poprawnie, a wtedy na pewno osiągniemy zamierzone cele.

Ćwiczenia
Podstawowe wyposażenie każdego judoki – co zabrać na trening?

Czym jest Judo? Judo to tradycyjna japońska sztuka walki, która zyskała światowe uznanie zarówno jako sport olimpijski, jak i forma samodoskonalenia. Stworzone przez Jigoro Kano w 1882 roku, judo opiera się na zasadach maksymalnej efektywności i wzajemnego dobra. “Ju” oznacza łagodność, a “do” – drogę, co idealnie oddaje filozofię tej …

Ćwiczenia
Jak wygląda trening z trenerem personalnym i kiedy ma sens?

Trener personalny Mokotów to osoba, która układa dla swoich klientów indywidualne plany treningowe oraz diety i pomaga uzyskać założone cele. Założeń może być tak wiele, jak wiele osób, które rozpoczynają drogę treningową – zgubienie nadmiaru kilogramów, wyrzeźbienie partii mięśni, poprawa kondycji czy utrzymanie zbudowanej formy fizycznej. Trener personalny Mokotów patrzy na …

Ćwiczenia
Co na pośladki? Sprawdź, jakie ćwiczenia wykonywać

Co na pośladki? Podobne pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które marzą o jędrnych i zgrabnych pośladkach. To właśnie one często są celem pań zaczynających swoją przygodę z pracą nad wyglądem swojej sylwetki. Warto postawić na odpowiednie ćwiczenia na pośladki, dzięki którym osiągniesz zamierzony cel – oczywiście pod warunkiem, że połączysz …